Makro

w mikroświecie

Wedding plannerka: para młoda to najważniejszy gość na swoim ślubie

fot. Maciek Dworzański

- W mojej pracy przykładam ogromną rolę do tego, aby współpraca na linii narzeczeni - wedding planner odbywała się w przyjemnej i pełnej zaufania atmosferze - mówi Kamila Romanow, właścicielka Wedding Heaven, wedding plannerka i propagatorka pracy wedding plannera w Polsce.


Jakie w tym roku obowiązują trendy ślubne, dotyczące charakteru uroczystości, dekoracji etc.?


- Wiodącym trendem jest rosnąca chęć zatrudniania wedding plannera. Codzienne obowiązki powodują, że pary młode nie mają czasu na planowanie ślubu, a oczekiwania względem tego dnia rosną z każdym sezonem coraz bardziej.


Na rok wcześniej zbierają się eksperci branży i prorokują, jakie będą trendy przyszłoroczne, które nawiązują do tego, co aktualnie dzieje się w modzie, architekturze oraz dekoratorstwie. Natomiast z mojej perspektywy wygląda to tak, że dopiero po zakończeniu aktualnego sezonu jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie trendy w nim panowały i niekoniecznie pokrywa się to z przewidywaniami branży. W tym roku coraz więcej par odważyło się na śluby boho, w stylu rustykalnym, vintage. Na zachodzie Europy i w USA królują one już od pewnego czasu. Polskie pary młode coraz częściej wybierają na miejsce ceremonii stare oranżerie, stodoły, a nawet tak niekonwencjonalne miejsca jak np. las.

- Jeżeli chodzi o dekoracje, to są one bardzo różnorodne. Natomiast widać taki trend, który myślę, że będzie królować w przyszłym sezonie - geometria. Czyli wszystkie bryły geometryczne i bardzo niekonwencjonalne, wręcz skrajne połączenia kolorystyczne.


Kiedy moi klienci spotykają się ze mną po raz pierwszy, to najczęściej chcą, aby ich ślub wyglądał inaczej niż ceremonie, na których do tej pory byli, żeby to była ich wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju uroczystość. To pary młode kształtują trendy.

Od 1 marca 2015 roku mamy więcej możliwości, aby zorganizować ślub w plenerze. Czy zauważyła pani wzrost zainteresowania zorganizowaniem uroczystości ślubnej poza urzędem stanu cywilnego?


- Widać zdecydowanie większe zainteresowanie ślubami plenerowymi, zarówno cywilnymi, jak i kościelnymi czy też humanistycznymi. Zaraz po wejściu aktualizacji ustawy może nie było to aż tak bardzo widoczne, niemniej jednak aktualny sezon zdecydowanie pokazuje duże zainteresowanie takimi uroczystościami.


Pogoda, która do tej pory była czynnikiem wstrzymującym pary młode przed ślubem w plenerze, nie stanowi problemu. Jeśli mądrze zaplanujemy plan B, mamy pewność, że taka uroczystość będzie wspominana przez lata. Poza tym, że daje całe spectrum możliwości aranżacyjnych, to jeszcze nadal jest czymś niespotykanym.

- Od zeszłego roku jest większa dowolność i mniejsze możliwości oporu ze strony urzędników, niemniej jednak zawsze musi to być miejsce bezpieczne i godne. Do takich miejsc na pewno nie należy np. plaża.


Jedna z par, która rozpoczynała ze mną współpracę, miała pomysł, żeby zawrzeć związek małżeński, skacząc ze spadochronu. Niestety takie niekonwencjonalne pomysły są nierealne z przyczyn oczywistych. Śluby kościelne według prawa kanonicznego mogą odbywać się wyłącznie w kościele.

Czy częściej zgłaszają się do pani pary, które planują ślub na 200-300 osób i nie mogą sobie z tym poradzić pod względem logistycznym i organizacyjnym czy osoby, które chcą zorganizować kameralną i oryginalną uroczystość, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać?


- Moje doświadczenie pokazuje, że nie ma takiej zależności. Pary młode, które są zainteresowane współpracą ze mną, mają wysokie oczekiwania względem ślubu i przyjęcia weselnego, i dużo pracują lub mieszkają za granicą. Planowanie ślubu jest bardzo czasochłonne oraz obarczone ryzykiem, związanym z tym, że narzeczeni z założenia raz w życiu organizują ślub, więc nie mają najczęściej żadnego doświadczenia w tej kwestii. Większość ślubów, które organizuję, to uroczystości na 100-150 osób. Niezapomniane śluby nie odbywają się tak po prostu, one są mądrze i z dużą starannością planowane. O wsparciu wedding plannera należy szczególnie pomyśleć podczas planowania bardzo dużych uroczystości, ponieważ bardzo istotna jest przy nich logistyka, związana z komfortem gośćmi.

Jak wygląda cały proces przygotowań do ślubu dla klienta?


- Kiedy narzeczeni finalnie decydują się na współpracę ze mną, w pierwszej kolejności przygotowuję harmonogram działań związanych z planowaniem ślubu, tak aby para młoda miała wiedzę, jakie będą etapy przygotowań.


Pierwszą i zarazem najważniejszą decyzją jest wybranie miejsca ślubu oraz przyjęcia weselnego, rzadziej daty uroczystości. Jeśli para chce np. ślub w stylu pałacowym, to proponuję 10 miejsc, które spełniają ich oczekiwania. Zazwyczaj jest tak, że z tych 10 miejsc para młoda chce zobaczyć ok. 5-6. Najczęściej do miejsca przyjęcia dopasowujemy miejsce ceremonii ślubnej.

- Kolejny etap to wybór muzyki, fotografa, filmowca, stylistyki dekoracji, garderoby ślubnej oraz rozplanowanie w czasie formalności ślubnych.


Zaraz po podjęciu kluczowych decyzji na temat daty oraz miejsca warto wysłać gościom save the date, tak aby mogli zarezerwować sobie termin, szczególnie jeśli data pokrywa się z okresem wakacyjnym. Zanim jednak to zostanie zrobione, warto mieć już ustaloną stylistykę papeterii ślubnej, zaproszeń itd. Będziemy mieć pewność, że wszystko jest spójne. Kiedy goście otrzymają save the date czy zaproszenie, już wtedy komunikujemy im, jak będzie wyglądać uroczystość.

- Na kilka dni przed ślubem rozpisuję cały szczegółowy scenariusz dnia ślubu, który jest świetnym narzędziem zarówno do mojej pracy, jak i podwykonawców. Jeśli organizuję ślub kompleksowo lub częściowo, zawsze koordynuję dzień ślubu. Najczęściej jesteśmy w dwuosobowym składzie. W związku z tym, że ja jestem osobą, która na co dzień współpracuje z narzeczonymi, to również jestem bardziej widoczna podczas uroczystości. Drugi koordynator jest bardziej na backstage’u. Poza pełną logistyką oraz wsparciem na każdym etapie przygotowań służę pomocą również samym gościom podczas przyjęcia. Nieraz szyłam sukienkę, wybielałam plamy czy ratowałam bolące głowy. Zawsze staram się dawać więcej niż narzeczeni oczekują, bo wiem, że dzień ślubu to nie tylko logistyka, ale również emocje i to w wielu przypadkach one powodują niepotrzebne napięcie i duży stres.


Najkrócej zorganizowałam ślub w ciągu 2,5 miesiąca. Natomiast najbardziej komfortowo dla pary młodej, i aby poczuć atmosferę przygotowań, jest mieć ok. 10 miesięcy. Sale weselne na pewno trzeba rezerwować na dwa lata do przodu, natomiast jeśli chodzi o restauracje, pałacyki, wille, najwygodniejszym czasem jest 10-12 miesięcy do przodu.

Jaką drogę trzeba przebyć, aby zostać profesjonalnym wedding plannerem i jakie predyspozycje trzeba posiadać, aby zajmować się organizacją ślubów?


- Przede wszystkim trzeba być pasjonatem tematyki ślubnej. Niebywale ważnymi umiejętnościami są cierpliwość, empatia, komunikatywność, elastyczność, umiejętności negocjacyjne oraz bardzo wysoka kultura osobista. Podczas mojej pracy bardzo często wykorzystuję wiedzę z bardzo skrajnych dziedzin, takich jak: finanse, psychologia, logistyka czy gastronomia. Niebywale ważnym aspektem jest również znajomość savoir vivre’u. Zdarza się, że pracuję pod presją czasu oraz bardzo szybko ze stoickim spokojem muszę reagować na różne sytuacje. Nie mogę skupić się na problemie, muszę szukać jego rozwiązania.

Niestety nie ma jeszcze studiów, które mogłyby przygotowywać do pracy konsultanta ślubnego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ukończenie kursu przygotowującego do pracy wedding plannera, organizowanego przez agencję ślubną. To jest dobry początek, aby sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to jest odpowiednie zajęcie dla mnie. Planowanie ślubu to ogromna odpowiedzialność za jeden z najważniejszych dni w życiu. Tu nie ma powtórek, wszystko musi być perfekcyjne.

Jest pani również organizatorem wydarzenia Nasz Ślub. Na czym polega ten projekt i do kogo jest adresowany?


- Zanim zostałam wedding plannerem, ukończyłam studia public relations na Uniwersytecie Warszawskim i w swojej pracy dyplomowej opisałam, jak wygląda praca wedding plannera w Polsce i co jeszcze w aspekcie promocji tego zawodu należałoby zrobić. Bardzo szczegółowo zbadałam branżę i moje spostrzeżenie było jedno: należy edukować i inspirować narzeczonych - dlatego narodził się pomysł wydarzenia eksperckiego, czyli Projekt: Nasz Ślub.

- Spotkanie dedykowane jest parom młodym i ma na celu spotkanie się z osobami pracującymi podczas dnia ślubu. Mam tutaj na myśli wedding plannera, fotografa, filmowca, dekoratorki, stylistki ślubów itd. Wydarzenie ma formułę bardzo urozmaiconą: od wykładów przez degustacje tortu czy candy baru po pokazy sukni ślubnych. Przed nami III edycja Projekt: Nasz Ślub, która, jak myślę, zaskoczy uczestników swoją formułą.
- Mam ogromną potrzebę uświadamiania parom młodym, że praca wedding plannera niesie ogromne korzyści. Sama kiedyś byłam panną młodą i wówczas zatrudniłam wedding plannera, który koordynował mój ślub, bo bardzo chciałam wraz z narzeczonym być najważniejszym gościem na swoim ślubie. W mojej pracy przykładam ogromną rolę do tego, aby współpraca na linii narzeczeni - wedding planner odbywała się w przyjemnej i pełnej zaufania atmosferze. Szczególnie w aspekcie organizacji dnia pełnego emocji, pięknych, aczkolwiek czasami skrajnych, warto otoczyć się osobami poza tym, że rzetelnymi, to przede wszystkim serdecznymi.

Czytaj więcej

Wedding plannerka: para młoda to najważniejszy gość na swoim ślubie
Wedding plannerka: para młoda to najważniejszy gość na swoim ślubie
- W mojej pracy przykładam ogromną rolę do tego, aby współpraca na linii narzeczeni - wedding planner odbywała się w przyjemnej i pełnej zaufania atmo...
Najbardziej znane pamiątki z podróży
Najbardziej znane pamiątki z podróży
Po powrocie z wakacji o miło spędzonych chwilach w odwiedzonym miejscu przypominają nam zakupione tam pamiątki. Jakie są najbardziej popularne souveni...
Najmodniejsze miejsca na ślub
Najmodniejsze miejsca na ślub
Młode pary mają bardzo zróżnicowane pomysły na wybór miejsca własnego ślubu. Jedni chcą ten dzień spędzić kameralnie, wśród malowniczych krajobrazów w...
Najpiękniejsze miejsca na wymarzoną podróż poślubną
Najpiękniejsze miejsca na wymarzoną podróż poślubną
Niezapomniane wspomnienia oraz piękne zdjęcia z podróży poślubnej to pamiątka na całe życie. Warto więc dobrze zastanowić się, gdzie chcemy spędzić sw...
Co siedzi na dachach słynnych budowli
Co siedzi na dachach słynnych budowli
Odwiedzając znane atrakcje turystyczne i podziwiając słynne budowle, często fotografujemy tylko to, co jest na wysokości naszych oczu. A wystarczy lek...
Portrety
Portrety
Historycy sztuki są w tej kwestii zgodni; od kiedy człowiek pierwotny zaczął odczuwać potrzebę tworzenia, figura ludzka stała w centrum jego zainteres...
Najpiękniejsze miejsca stworzone przez naturę
Najpiękniejsze miejsca stworzone przez naturę
Wśród najpiękniejszych miejsc na naszej planecie bez wątpienia na samym początku znajdują się te stworzone przez naturę. Są wśród nich majestatyczne g...
Najpopularniejsze zdjęcia z wakacji - ujęcia, które każdy chce mieć
Najpopularniejsze zdjęcia z wakacji - ujęcia, które każdy chce mieć
Wybierając się w wakacyjną podróż z aparatem chcemy zrobić wyjątkowe zdjęcia, które wzbudzą zachwyt naszej rodziny i znajomych. Marzymy o tym aby uchw...
Zdjęcia tych miejsc zrobisz tylko przez kilka dni w roku
Zdjęcia tych miejsc zrobisz tylko przez kilka dni w roku
Nie wszystkie zdjęcia można zrobić zawsze i wszędzie. Oto kilka miejsc na Ziemi, których wyjątkowy charakter możesz sfotografować przez zaledwie kilka...
Najbardziej niebezpieczne miejsca, które ludzie bez strachu fotografują
Najbardziej niebezpieczne miejsca, które ludzie bez strachu fotografują
Balansują na granicy życia i śmierci. Kochają ryzyko, adrenalinę oraz dobre ujęcia w ekstremalnych sytuacjach i niebezpiecznych miejscach. Szaleni fot...
Polacy, których zdjęcia zdobyły najwyższe nagrody
Polacy, których zdjęcia zdobyły najwyższe nagrody
Każdego roku na całym świecie rozstrzyganych jest kilkadziesiąt konkursów dla fotografów. Jednak jedynie kilka z nich cieszy się estymą, a zdobycie Gr...
Zajrzeć do środka. Wnętrza słynnych atrakcji
Zajrzeć do środka. Wnętrza słynnych atrakcji
Chęć poznania nowych rzeczy bez wątpienia jest siłą napędową turystyki. To ciekawość ludzka pcha nas w całkiem bliskie, a czasami zupełnie odległe mie...
Najpopularniejsze ujęcia z wakacji
Najpopularniejsze ujęcia z wakacji
Na świecie jest wiele kultowych atrakcji, wobec których nie można przejść obojętnie. Na ich widok pośpiesznie wyciągamy aparaty i robimy zdjęcia, by n...
Rady dla początkujących fotografów
Rady dla początkujących fotografów
Fotografia to chyba jedna z najciekawszych dziedzin, którą możemy się zająć. Zarówno zawodowo, jak i czysto hobbystycznie. Poza tym często hobby przer...
Co powinieneś zabrać do plecaka
Co powinieneś zabrać do plecaka
Jeśli już zaplanowałeś urlop, musisz pomyśleć o spakowaniu torby lub plecaka, który będzie Ci towarzyszył podczas wyjazdu. Jeśli zrobisz to z głową, n...
Pocztówki vs rzeczywistość
Pocztówki vs rzeczywistość
Zdjęcia tych miejsc od lat kuszą turystów - idealne kadry, na których rzadko kiedy widać ludzi, piękna pogoda czy turkus wody podsycają marzenia o raj...
Jak fotografować podczas wakacji?
Jak fotografować podczas wakacji?
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Urlopowy wyjazd to najlepsza okazja, żeby zrobić zdjęcia, których pozazdroszczą nam znajomi. W dzisiejszym pora...
Miejsca do zdjęć
Miejsca do zdjęć
Wyjeżdżasz na urlop i chcesz przywieźć niesamowite zdjęcia? A może szukasz ciekawych miejsc w swojej okolicy? Sprawdź niezawodne rady i zaskocz znajom...
Krajobrazy, których pozazdroszczą ci znajomi
Krajobrazy, których pozazdroszczą ci znajomi
Z wakacyjnych wyjazdów przywozimy masę zdjęć krajobrazowych. Nic dziwnego, chcemy przecież zachować jak najwięcej wspomnień. Aby zrobić piękne pejzaże...