Makro

w mikroświecie

Dostojnie i zgodnie z wiarą

shutterstock

Młode pary mają bardzo zróżnicowane pomysły na wybór miejsca własnego ślubu. Jedni chcą ten dzień spędzić kameralnie, wśród malowniczych krajobrazów w Polsce. Inni wręcz przeciwnie - marzą o wyjątkowej ceremonii w dalekich krajach, w nietypowym otoczeniu. Niezależnie od wyboru miejsca zaślubin zarówno jednych, jak i drugich łączy jedno: z pewnością chcą mieć piękne wspomnienia i album niesamowitych zdjęć z tego wyjątkowego dnia. Podpowiadamy, które miejsca najchętniej wybierają nowożeńcy na lokalizację ceremonii ślubnej.


"To teraz pokażcie nam swoje zdjęcia ze ślubu. Gdzie go wzięliście?". "W Bazylice św. Piotra w Watykanie" - taka odpowiedź to marzenie wielu par, które chcą celebrować swoją uroczystość zgodnie z zasadami wiary katolickiej. I trudno im się dziwić, bo to jedna z czterech bazylik większych Rzymu (funkcjonuje jako jedna z papieskich), a ponadto to istotny na mapie ośrodek wędrówek pątników. I, w końcu, Bazylika św. Piotra to drugi co do wielkości kościół na świecie. Powierzchnia jednego z najważniejszych świętych miejsc katolicyzmu to 23 tys. metrów kwadratowych (211,5 m długości, długość nawy poprzecznej - 137,5 m, wysokość kopuły - 119 m, a jej średnica wynosi 42 m). Bazylika została wybudowana dokładnie w miejscu ukrzyżowania i spoczynku św. Piotra. Nad jej ostatecznym kształtem pracowało wielu wybitnych architektów: m.in. Michał Anioł, Rafael Santi czy Giacomo della Porta. W bazylice znajduje się 135 malowideł i mozaik oraz prawie 400 posągów. Pochowanych tu zostało 147 papieży. Po wyjściu ze świątyni młoda para wychodzi bezpośrednio na plac św. Piotra, z kolei z kopuły bazyliki roztacza się zapierający dech w piersiach widok na cały Rzym.

Pomysł na oryginalny, orientalny ślub, bez potrzeby kosztownego wyjazdu na Daleki Wschód? Jednym z bardzo popularnych obecnie miejsc w Polsce, spełniającym te wszystkie warunki, jest Ogród Japoński w parku Szczytnickim we Wrocławiu. Ogród powstał z okazji zorganizowanej w 1913 roku we wrocławskiej Hali Stulecia Wystawy Światowej. Inicjatorami jego powstania byli hrabia Fritz von Hochberg, wielki entuzjasta Japonii oraz mistrz japońskiej sztuki ogrodowej Mankichi Arai. Na terenie ogrodu znajduje się sporej wielkości staw i fontanna, potem dobudowano m.in. również kamienne latarnie i małą wyspę. Zgodnie z regułą równowagi yin-yang w ogrodzie znajdują się dwie kaskady wodne: męska, spadająca wartkim strumieniem oraz żeńska, z której woda wolno spływa po dwóch stopniach. Japońska architektura i roślinność rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni (rododendrony, azalie czy wiśnie) sprawiają, że w Ogrodzie Japońskim chętnie organizowane są również fotograficzne sesje ślubne.
Coraz częściej młode pary odchodzą od organizacji ceremonii ślubnych w murach kościołów swoich parafii czy urzędach w swoim miejscu zamieszkania, marząc o powiedzeniu sobie "tak" w miejscach, które lubią razem odwiedzać, najczęściej w plenerze. Specjalnie dla nich powstały kaplice, w bardzo różnych okolicznościach przyrody, w zależności od indywidualnych preferencji młodej pary. I tak np. miłośnicy gór mają możliwość założenia sobie obrączek w kaplicy na szczycie Śnieżki. Na spowitej mgłą najwyższej górze Karkonoszy (1603 m n.p.m.) znajduje się drewniana kaplica św. Wawrzyńca. Romantycznie i z głową w chmurach? Czemu nie.


Z kolei nowożeńcy, którzy preferują zdecydowanie niższe "kondygnacje", a nawet bardzo, bardzo niskie, mogą przysięgać sobie wierność w... Kopalni Soli w Wieliczce. Mogą to zrobić w kaplicy św. Kingi, największej podziemnej świątyni w Europie, usytuowanej 101 metrów pod ziemią, bądź w kaplicy św. Jana, zlokalizowanej na głębokości 135 metrów. Nie bez znaczenia jest tu też symbolika soli w kontekście ceremonii ślubnej, mająca zapewnić młodej parze mądrość w podejmowaniu wspólnych decyzji oraz szczęście w związku.


Romantyczne miejsce na ślub dla wodniaków? Może być nim np. położona między Ustką a Słupskiem Dolina Charlotty. Na wyspach Jeziora Zamełowskiego, w otoczeniu malowniczych bukowych lasów, została zbudowana kaplica św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Specjalnie dla młodych par powstała tam również Wyspa Nowożeńców. Z kolei w Młynie Klekotki (Godkowo w Warmińsko-Mazurskiem) ślub, ale tylko cywilny, można wziąć w dziupli 600-letniego dębu lub na środku jeziora w chińskiej altanie.

Uroczysta przysięga ślubna na plaży, w akompaniamencie fal oceanu - ślub w takiej oprawie wymarzyła sobie aktorka Jennifer Aniston. Dla każdej młodej pary tego rodzaju ceremonia będzie niesamowitym przeżyciem. Jakie miejsce wybrać? Godne uwagi plaże, odpowiednie do zorganizowania ślubu nad brzegiem oceanu są np. w Meksyku: w Los Combos, Cozumel, Riviera Maya czy w wiosce Viceroy. Popularne destynacje, w których śluby na plaży to właściwie codzienność, to Australia (na jednej z australijskich plaż wzięła ślub piosenkarka Miley Cyrus), Hawaje czy Jamajka. Wymarzony ślub można również przeżyć na jednej z najlepszych plaż na świecie na półwyspie Samaná na Dominikanie. Co więcej, w towarzystwie wielorybów, bo Samaná to doskonałe miejsce obserwacji humbaków wraz z nowo narodzonym potomstwem. Walenie te potrafią wyskakiwać z wody na wysokość 3 metrów, co jest bardzo widowiskowe. To dodatkowa atrakcja, zarówno dla pary młodej, jak i dla uczestniczących w ceremonii gości. Dla tych, którzy od głębi oceanu wolą morskie fale i nie chcą opuszczać Europy, proponujemy zorganizowanie ślubu na jednej z plaż Chorwacji, Portugalii czy wysp greckich, np. na Krecie, Santorini albo Kos.
Nie słabnie zainteresowanie organizacją ślubu w Las Vegas. Zaletą ceremonii w mieście rozpusty, kasyn, hazardu i luksusu jest bardzo szybkie załatwienie formalności. Nie bez powodu o Las Vegas krąży opinia, że organizuje się tam śluby niemal na zawołanie (wystarczy tylko 60 dolarów opłaty). Jak na amerykański luz przystało, ślub może odbyć się w dowolnym miejscu wskazanym przez parę młodą: w kaplicy, w parku etc. Bardzo powszechny jest tutaj zwyczaj udzielania ślubu przez muzycznych idoli, postaci z filmów i szeroko pojętego show-biznesu. Najbardziej "chodliwą" postacią udzielającą ślubu jest Elvis Presley, ale sporym zainteresowaniem cieszą się również bohaterowie "Gwiezdnych Wojen" czy "Star Treka". Ważne, żeby po tak wesołej ceremonii zaślubin pojawić się jednak w polskim urzędzie stanu cywilnego, aby przypieczętować swoją przysięgę, ponieważ ślub zawarty w Las Vegas nie jest honorowany w naszym kraju.
Najpopularniejszym wyborem miejsca ślubu we Włoszech jest oczywiście Wenecja, miasto artystów, w którym na ceremonię do kościoła popędzimy motorówką, zamiast limuzyną. Natomiast idealnym elementem, dopełniającym to wyjątkowe dla młodej pary wydarzenie, będzie z pewnością fotograficzna sesja ślubna w gondoli albo na Moście Westchnień, gdzie zakochani, podobnie jak w Paryżu, zostawiają kłódki na znak miłości. Odpowiednim miejscem na celebrowanie romantycznej chwili jest również Werona, głównie ze względu na domy głównych bohaterów dramatu "Romeo i Julia". Jednym z najczęściej odwiedzanych tutaj punktów jest słynny balkon, na którym Julia wzdychała do swojego wybranka. Nowożeńcy robią sobie często na nim pamiątkowe zdjęcia. Miłośnikom malowniczych krajobrazów przypadnie na pewno do gustu Toskania, kraina cyprysów, winnic i gajów oliwnych. Tutaj, w kameralnym, wiejskim kościółku lub kapliczce młoda para może zawrzeć związek małżeński.
Nie tylko we Włoszech można znaleźć kameralne miejsca na zorganizowanie ślubu. W Polsce istnieje cała masa uroczych, klimatycznych kościołów, w których można wyprawić sielską i romantyczną uroczystość. Na szczególną uwagę zasługują drewniane obiekty, usytuowane głównie na Szlaku Architektury Drewnianej: w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Ulubionym miejscem młodych par w jego małopolskiej części jest Kaplica Jaszczurówka, usytuowana na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kaplicę, przypominającą z wyglądu góralską chatę, zaprojektował polski malarz i architekt Stanisław Witkiewicz. Od wielu lat ogromnym zainteresowaniem nowożeńców cieszy się świątynia Wang w Karpaczu. Przeniesiony z Norwegii w XIX wieku obiekt został zbudowany z sosnowych bali bez użycia gwoździ i jest uznawany za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Niemniej popularne są drewniane kameralne kościoły na Podkarpaciu, zlokalizowane często w małych, malowniczych miejscowościach. Często większość z nich to przerobione na kościoły rzymskokatolickie cerkwie, wyróżniające się oryginalną architekturą i klimatem.

Czytaj więcej

Wedding plannerka: para młoda to najważniejszy gość na swoim ślubie
Wedding plannerka: para młoda to najważniejszy gość na swoim ślubie
- W mojej pracy przykładam ogromną rolę do tego, aby współpraca na linii narzeczeni - wedding planner odbywała się w przyjemnej i pełnej zaufania atmo...
Najbardziej znane pamiątki z podróży
Najbardziej znane pamiątki z podróży
Po powrocie z wakacji o miło spędzonych chwilach w odwiedzonym miejscu przypominają nam zakupione tam pamiątki. Jakie są najbardziej popularne souveni...
Najmodniejsze miejsca na ślub
Najmodniejsze miejsca na ślub
Młode pary mają bardzo zróżnicowane pomysły na wybór miejsca własnego ślubu. Jedni chcą ten dzień spędzić kameralnie, wśród malowniczych krajobrazów w...
Najpiękniejsze miejsca na wymarzoną podróż poślubną
Najpiękniejsze miejsca na wymarzoną podróż poślubną
Niezapomniane wspomnienia oraz piękne zdjęcia z podróży poślubnej to pamiątka na całe życie. Warto więc dobrze zastanowić się, gdzie chcemy spędzić sw...
Co siedzi na dachach słynnych budowli
Co siedzi na dachach słynnych budowli
Odwiedzając znane atrakcje turystyczne i podziwiając słynne budowle, często fotografujemy tylko to, co jest na wysokości naszych oczu. A wystarczy lek...
Portrety
Portrety
Historycy sztuki są w tej kwestii zgodni; od kiedy człowiek pierwotny zaczął odczuwać potrzebę tworzenia, figura ludzka stała w centrum jego zainteres...
Najpiękniejsze miejsca stworzone przez naturę
Najpiękniejsze miejsca stworzone przez naturę
Wśród najpiękniejszych miejsc na naszej planecie bez wątpienia na samym początku znajdują się te stworzone przez naturę. Są wśród nich majestatyczne g...
Najpopularniejsze zdjęcia z wakacji - ujęcia, które każdy chce mieć
Najpopularniejsze zdjęcia z wakacji - ujęcia, które każdy chce mieć
Wybierając się w wakacyjną podróż z aparatem chcemy zrobić wyjątkowe zdjęcia, które wzbudzą zachwyt naszej rodziny i znajomych. Marzymy o tym aby uchw...
Zdjęcia tych miejsc zrobisz tylko przez kilka dni w roku
Zdjęcia tych miejsc zrobisz tylko przez kilka dni w roku
Nie wszystkie zdjęcia można zrobić zawsze i wszędzie. Oto kilka miejsc na Ziemi, których wyjątkowy charakter możesz sfotografować przez zaledwie kilka...
Najbardziej niebezpieczne miejsca, które ludzie bez strachu fotografują
Najbardziej niebezpieczne miejsca, które ludzie bez strachu fotografują
Balansują na granicy życia i śmierci. Kochają ryzyko, adrenalinę oraz dobre ujęcia w ekstremalnych sytuacjach i niebezpiecznych miejscach. Szaleni fot...
Polacy, których zdjęcia zdobyły najwyższe nagrody
Polacy, których zdjęcia zdobyły najwyższe nagrody
Każdego roku na całym świecie rozstrzyganych jest kilkadziesiąt konkursów dla fotografów. Jednak jedynie kilka z nich cieszy się estymą, a zdobycie Gr...
Zajrzeć do środka. Wnętrza słynnych atrakcji
Zajrzeć do środka. Wnętrza słynnych atrakcji
Chęć poznania nowych rzeczy bez wątpienia jest siłą napędową turystyki. To ciekawość ludzka pcha nas w całkiem bliskie, a czasami zupełnie odległe mie...
Najpopularniejsze ujęcia z wakacji
Najpopularniejsze ujęcia z wakacji
Na świecie jest wiele kultowych atrakcji, wobec których nie można przejść obojętnie. Na ich widok pośpiesznie wyciągamy aparaty i robimy zdjęcia, by n...
Rady dla początkujących fotografów
Rady dla początkujących fotografów
Fotografia to chyba jedna z najciekawszych dziedzin, którą możemy się zająć. Zarówno zawodowo, jak i czysto hobbystycznie. Poza tym często hobby przer...
Co powinieneś zabrać do plecaka
Co powinieneś zabrać do plecaka
Jeśli już zaplanowałeś urlop, musisz pomyśleć o spakowaniu torby lub plecaka, który będzie Ci towarzyszył podczas wyjazdu. Jeśli zrobisz to z głową, n...
Pocztówki vs rzeczywistość
Pocztówki vs rzeczywistość
Zdjęcia tych miejsc od lat kuszą turystów - idealne kadry, na których rzadko kiedy widać ludzi, piękna pogoda czy turkus wody podsycają marzenia o raj...
Jak fotografować podczas wakacji?
Jak fotografować podczas wakacji?
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Urlopowy wyjazd to najlepsza okazja, żeby zrobić zdjęcia, których pozazdroszczą nam znajomi. W dzisiejszym pora...
Miejsca do zdjęć
Miejsca do zdjęć
Wyjeżdżasz na urlop i chcesz przywieźć niesamowite zdjęcia? A może szukasz ciekawych miejsc w swojej okolicy? Sprawdź niezawodne rady i zaskocz znajom...
Krajobrazy, których pozazdroszczą ci znajomi
Krajobrazy, których pozazdroszczą ci znajomi
Z wakacyjnych wyjazdów przywozimy masę zdjęć krajobrazowych. Nic dziwnego, chcemy przecież zachować jak najwięcej wspomnień. Aby zrobić piękne pejzaże...